Your Cart

Ligurček lekársky

Ligurček lekársky
Ligurček lekársky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Levisticum officinale Koch. Ľudové názvy: ľuboček liečivý, ľubček, miláček, apich veľký

Opis

Trváca bylina Z čeľade mrkvovitých (Apiaceae), predtým okolíkatých (Umbelliferae) s krátkym hrubým dužinatým podzemkom a voňavými koreňmi. Má prízemnú ružicu listov, 1-2 m vysokú stonku s perovitozloženými listami a bledožlté kvety v širokých okolíkoch. Plody sú žltohnedé dvojnažky. Kvitne od júla do augusta. Medonosná.

Pestovanie

Darí sa mu v hlbokej, dosť vlhkej a výživnej pôde na polozatienených miestach, najmä v hornatých oblastiach. Rozmnožujeme ho semenami - najlepšie čerstvými - alebo aj vegetatívne (odrezkami podzemku). Semená klíčia dosť pomaly, preto ich môžeme vysievať spoločne so semenami rýchlo rastúcej (tzv. značkovacej) rastliny domácej potreby (napr. šalát), popri ktorej okopávame, prípadne plečkujeme. Medzi riadky môžeme v prvý rok vysadiť medzikultúru, napr. kaleráb, lebo stonka vyrastá len na druhý rok. Často sa na ňom priživujú rôzni škodcovia. U nás je šľachtený.

Zber

Zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj vňať, alebo len listy a plody. Sušíme pri teplote do 35 °C (silicová droga). Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom, hmyzom a myšami.

Droga

Radix, Herba, Folium, Fructus levistici (syn. ligustici, ligustici germanici, loserpitii germanici). Má korenistý pach a chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka ftalidy - laktóny), kumarín, cukry, živicu, organické kyseliny vo vňati aj horčiny a iné látky.

Vlastnosti

Diuretikum, karminatívum.

Úžitok

Upotrebuje sa v likérnictve (získavanie silice), v potravinárstve, v domácnostiach (listy, prípadne vňať ako korenie). Podporuje vylučovanie moču, osoží pri nadúvaní (vetroch) a tiež ako odtučňovací prostriedok. Napomáha látkovej premene, zlepšuje čínnosť srdca a krvný obeh. Vnútorne i zvonka sa uplatňuje pri chorobnom potení.

Upozornenie

Pri dlhodobej manipulácii s koreňom vzniká pocit nevoľnosti, spojený so závratmi.

Poznámka

Z čeľade mrkvovitých pochádza pomerne značný počet liečivých rastlin, veľká časť z ních pôsobí na tráviace ústroje.