Your Cart

Lopúch väčší, Lopúch menší a Lopúch plsnatý

Lopúch väčší, Lopúch menší a Lopúch plsnatý
Lopúch väčší, Lopúch menší a Lopúch plsnatý
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Lopúch väčší - Arctium lappa L. Lat.: Lopúch menší - Arctium minus Bernh. Lat.: Lopúch plsnatý - Arctium tomentosum Mill. Ľudové názvy: lopúch, lapún, lepáčky

Opis

Dvojročné byliny z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae), s ostro zapáchajúcim vretenovitým, až 30 cm dlhým koreňom, ružicou hrubostopkatých, podlhovastovajcovitých prízemných listov, 50-200 cm vysokou, viacmenej chlpatou stonkou a zväčša červenofialovými kvetnými úbormi, ktoré sa háčikovitými listeňmi zachytávajú na šatách, srsti zvierat a pod. Plody sú podlhovasté nažky. Kvitne od júla do septembra.

Výskyt

Rastie popri cestách a plotoch, riekach i potokoch, na rumoviskách, medzi krovím a pod.

Zber

Zbierame koreň, prípadne aj vňať, alebo len listy a plody. Koreň zbierame v druhom roku života rastliny (neskôr drevnatie), na jar alebo v jeseni, keď je šťavnatejší. Sušíme prirodzeným teplom, korene aj umelým teplom pri teplote do 35°C (sčerneté sú bezcenné). Uschovávame dobre zavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Radix, Herba, Folium, Fructus bardanae (syn. lappae). Má slabý pach a slizovitú, sprvu sladkastú, potom horkú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje sliz, inulín, triesloviny, v koreni stopy éterické ho oleja, horčiny, v plodoch mastný olej a iné látky.

Vlastnosti

Diuretikum, dermatologikum.

Úžitok

Liečivá i technická droga. Napomáha látkovej premene. Osoží aj pri vyrážkach (ekzémoch), poruchách trávenia a pri cukrovke. Slúži aj na ošetrovanie vlasovej pokožky (zväčša v olejovom extrakte). V domácnostiach možno koreň pripraviť surový, varený (napr. v polievke), pečený a vyprážaný.

Poznámka

Niekde za lopúch pokladajú veľké srdcovité listy deväťsilu (pozri v dodatku).