Your Cart

Mäta pieporná

Mäta pieporná
Mäta pieporná
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Mentha piperita L. Ľudové názvy: promincka, promincľa. promincľová, alebo vetrová zelina

Opis

Trváca bylina Z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), s drevnatým podzemkom, z ktorého na všetky strany vyrastajú podzemné výbežky. Má 30-60 cm vysokú štvorhrannú, hnedofialovú stonku s vajcovitokopijovitými listami a bieloružové kvety s modrofialovým nádychom. Kvitne od júla do septembra. Vonia mentolom. Medonosná.

Pestovanie

Darí sa jej vo vlhkej humóznej, dobre vyhnojenej a čiastočne zatienenej pôde v teplejších chránených polohách. Rozmnožujeme vegetatívne. Kultúra vyžaduje vlahu a očistenie od buriny. Častým zhubným škodcom rastliny je hrdza mätová (Puccinia menthae Pers.). Jej výtrusmi napadnuté časti sa v droge nesmú vyskytovať. U nás je šľachtená.

Zber

Zbierame vňať prv, ako začína kvitnúť a to viac ráz do roka. Prvý zber čo najskôr, aby sme predišli hrdziam, ďalšie postupne, ako stonky narastajú. Sušíme pri teplote do 35 °C (silicová droga) oddelene kvôli vôni (aby nenapáchla). Uschovávame dobre uzavretú, najlepšie v dvojitých papierových vreciach (nie z plastickej látky, lebo sa zdusí, ani z plátna, lebo zvlhne) a chránime pred svetlom a vlhkom. Dlhším skladovaním sa znehodnocuje.

Droga

Herba menthae piperitae. Má silný mentolový pach a korenistú chladivú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (prevažne s mentolom), triesloviny. horčiny a iné látky.

Vlastnosti

Aromatikum. karminatívum, stomachikum - cholagógum, antiseptikum, chuťové a vôňové korigens.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve, voňavkárstve, potravinárstve atd. Tvori súčasť liekopisnej vetrovej čajoviny a iných liečiVých prípravkov na rôzne vnútorné i vonkajšie použitie. V domácnostiach sa z nej pripravujú aromatické čaje. Zvonka slúži do kloktadiel, alebo do kúpeľa, na vdychovanie (inhaláciu), ako náplň bylinných vrecúšok, čerstvá vo forme náplasti na čelo pri bolení hlavy atd. Získaný mentol z drogy tvorí základ rozličných výrobkov.

Poznámka

Z rodu mäty (Mentha L.), ktorý je veľmi bohatý na krížence, šľachtili u nás ešte mätu kučeravú (MenthaspicataL. var. crispataSchrad.,č. máta kadeřavá, ľudovo krutomäť, kučeračka) s kučeravými listami a bledofialovými kvetmi. Droga Folium, Herba Menthae crispae. Zbieranými drogami sú niekedy aj kvet a vňať mäty sivej (Mentha pulegium L., č. máta polej) a vňať mäty vodnej (Mentha aquatica L., č. máta vodní). Osožia ako vôňové korigens.