Your Cart

Medovka lekárska

Medovka lekárska
Medovka lekárska
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Melissa officinalis L. Ľudové názvy: melisa, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina

Opis

Trváca bylina Z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), s husto rozkoreneným podzemkom. Má 30-80 cm vysoké, kríkato rozrastenéstonky so špicatovajcovitými mäkko chlpatými listamim s tupým pílkovitým okrajom a drobné biele kvety s modrým, ružovým, alebo žltým nádychom. Plod sa skladá zo štyroch tvrdiek. Kvitne od júna do augusta. Pri slabom rozotretí v ruke príjemne vonia (ako citrón). Medonosná.

Pestovanie

Darí sa jej v hlbokej, ťažšej, živnej, dobre obrobenej a pohnojenej pôde v slnečnej, chránenej polohe. Rozmnožujeme ju semenami (na priesadu) alebo delením trsov (vtedy sa rýchlejšie rozrastie, ale skôr zostarne). Rastlina je citlivá na mrazy, preto ju na zimu prikrývame. Častými škodcami sú najmä zakukľujúce sa motýľovité húsenice a Septoria melissae Deson., spôsobujúca škvrnitosť listov. U nás je šľachtená.

Zber

Zbierarpe list alebo vňať a to spravidla prv, ako rastlina kvitne, viac ráz do roka. Prvý zber čo najskôr, aby sme zrezávaním rastliny predišli škodcom, posledný zber nesmie byť neskoro v roku, ináč rastlina vymrzne. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Schne rýchle. Uschovávame dobre uzavretú a chráni me pred svetlom a vlhkom.

Droga

Folium, Herba melissae (Melissae officinalis). Má typický citrónový pach a korenistú chuť.

Obsahoyé látky

Obsahuje éterický olej (hlavné zložky citral, citronelai), triesloviny, horčiny, živicu a iné látky.

Vlastnosti

Nervínum, karminatívum, spazmolytikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve (silicové a iné prípravky), v likérnictve a voňavkárstve. Súčasť liekopisnej valeriánovej čajoviny. Priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Osoží najmä pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou (za šálku medom sladeného čaju vypiť večer), ďalej pri poruchách trávenia s vňaťou mäty piepornej pri kolikovej hoačke a pri bolestivej menštruácii, s vňaťou ruty pri bolení hlavy (za pohárik teplého čaju vypiť jednorazovo podľa potreby). Šťava z čerstvých listov slúži zvonka na ošetrovanie pleti.

Poznámka

Medovke príbuzné a podobné rastliny sú kocúrnik obyčajný a včelník moldavský. Obidve rastliny sú medonosné(pozri v dodatku).