Trváca bylina Z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s plazivým, alebo výbežkatým šupinatým podzemkom, ktorý má dvojaké púčiky: z jedných zavčasu na jar vyrastajú šupinaté, za kvetu 10-15 cm, za plodu 20-30 cm vysoké stvoly, z druhých po zvädnutí stvolov vyrastajú dlhostopkaté, srdcovitookrúhle kožovité listy, ktoré sú za mlada na obidvoch stranách bledoplstnaté. Jemné chĺpky chránia rastlinu pred zimou a chladnou rosou. Žlté kvetné úbory sa na noc skláňajú k zemi a za studeného, alebo daždivého počasia sa vôbec neroztvárajú. Plody sú chocholcom venčené nažky. Kvitne od marca do mája. Veľmi medonosný.
Výskyt
Rastie hojne na vlhkej, najmä hlinitej, zväčša voľnej pôde, ale i na poliach, v priekopách a inde.
Zber
Zbierame listy, ako aj kvetné úbory a to hneď, ako sa rozvijú. Staršie kvety sa totiž pri sušení roztvoria a plody v nich dozrejú. Listy zbierame s krátkymi stopkami, ešte mladé, nenapadnuté hrdzou, alebo inými škodcami. Sušíme riedko rozložené(listy vedľa seba stopkami nahor), pri teplote do 35 °C. Schnú pomaly. Uschovávame dobre uzavreté (listy nestlačené) a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Folium, Flos (Anthodium) farfarae syn. tussilaginis. Bez pachu, list bez chuti, kvet má slizovitú, trocha horkastú chuť.
Obsahové látky
Obsahuje sliz, triesloviny, fytosteroly (faradiol a ďalšie), horčinu, stopy éterického oleja a iné látky, v kvetoch aj žlté farbivo (xantofyl).
Vlastnosti
Mucilaginózne expektorans, adstringens.
Úžitok
Súčasť priemyselne vyrábaných prsných čajovín a iných liečivých prípravkov. Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov (najmä pri suchých, alebo chronických zápaloch priedušiek, pri záduchu atď.), napomáha látkovej premene. Čerstvé listy dávame zvonku na obklady pri opuchlinách a svalových i nervových bolestiach. Usušený list slúžil aj ako tabak.
Upozornenie
Nezamieňať s deväťsilom (Petasites MilI., č. devetsil), ktorý často (ale nesprávne) pokladajú za lopúch. Má väčšie listy s dlhšími a hrubšími stopkami ako podbeľ, rastie najmä na brehoch vôd a popri potokoch (pozri dodatok).