Your Cart

Púpava lekárska

Púpava lekárska
Púpava lekárska
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Taraxacum officinale Web. Ľudové názvy: púpava, púpava lúčna, pumpava, pumpelica, pumprlica, pampuliška, pampuška, pleška, mlieč (žabí, žltý), májik, leví zubec, kašinec, lucemičky

Opis

Trváca bylina Z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s vretenovitým dužinatým koreňom, z ktorého vyrastajú ružice podlhovastých, mnohotvárne gracovitých prízemných listov a 10-30 cm vysoké duté stvoly s bohatými úbormi žltých kvetov. Plody sú chocholcovité nažky tvoriace dohromady guľu, ktorá sa závanom vetra rozpadá. Rastlina má vo všetkých častiach bielu mliečnu šťavu. U nás rastie vo viacerých plemenách, ktoré kvitnú v čase od apríla do októbra. Medonosná.

Výskyt

Rastie ako burina v záhradách, na dvoroch, poliach, lúkach, pasienkoch, trávnikoch, pri cestách, chodníkoch atď.

Zber

Zbierame celú rastlinu, teda koreň aj s vňaťou, alebo len koreň, vňať, listy, kvety. Koreň s vňaťou zbierame na jar ešte skôr, než úbory rozkvitnú, lebo neskôr sa pri sušení vysemenia, ináč koreň sám (a to v celej dĺžke) v jeseni. Sušíme, prípadne dosušujeme pri teplote do 50 °C. Uschovanú chránime pred hmyzom (najmä moľami) a myšami. Ľahko vlhne, dlhším skladovaním sa celkom znehodnocuje.

Droga

Radix taraxaci cum herba, Radix, Herba, Folium, Flos taraxaci (syn. leon is). Bez pachu, horkej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje neglykozidnú horčinu taraxacín, fytosteroly, taraxasterol a homotaraxasterol, sliz, inulín (zväčša v koreni), inozit, manit, triesloviny, živicu, kaučuk, éterický olej, kyselinu kremičitú, cholín, vitamíny B, C a ďalšie, v kvetoch aj flavon xantín a iné látky.

Vlastnosti

Amarum, stomachikum, cholagogum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve (do priemyselne vyrábaných žlčopudných a iných čajovín) a v potravinárstve (koreň pri výrobe kávovín). Podporuje trávenie, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri cukrovke, málokrvnosti, zvápenatení tepien, hemoroidoch. Napomáha látkovej premene. Čerstvá vňať účinkuje proti skorbutu. Z mladých listov sa pripravuje vitamínový šalát (bez octu), z čerstvých kvetov domáce víno.

Upozornenie

Vysávanie mliečnej šťavy (zo stvolov apod.) môže vyvolať nepríjemné stavy najmä udetí.

Poznámka

Mliečna šťava (ľudovo púpavové mlieko) pomáha odstrániť bradavice. Na ten istý cieľ slúži aj cibuľa kuchynská: v čerstvo rozkrojenej vyhrbiť jamku, nasypať do nej soli a potom (keď sa soľ rozpustí) potrieť viac ráz bradavice (tak opakovať po niekoľko dní, dokiaľ nezmiznú).