Your Cart

Slivka trnková

Slivka trnková
Slivka trnková
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Prunus spinosa L. Ľudové názvy: tŕnka, tŕň, tŕnie

Opis

Ker z čeľade ružovitých (Rosaceae) 1-3 m vysoký, hustý, so stŕňovatenými bočnými konármi, drobnými obrátenovajcovitými listami a bielymi päťlupienkovitými voňavými kvetmi, ktorésa rozkvitajú skôr, ako sa rozvinú listy. Plody sú guľaté, modročierne oinovatené kôstkovice, zvieravo kyslej chuti. Kvitne od apríla do mája.

Výskyt

Rastie na slnečných krovinatých stráňach a rúbaniskách, pri cestách a na skalnatých miestach.

Zber

Zbierame kvet a plody, zriedkakedy kôru. Úplne rozvité kvety odtŕhame ručne, výnimočne aj zľahka striasame na podložený papier, očistíme od primiešanín a sušíme spravidla prirodzeným teplom (prípadne dosúšame umelým teplom pri teplote do 40°C) pozorne a rýchlo, aby si zachovali bielu farbu. Uschovávame v papierových vreckách, uložených v dobre uzavretých škatuliach. Plody zbierame celkom zrelé v jeseni pred mrazom (na jedenie sú však súce len po prvých mrazoch). Sušíme ich zväčša umelým teplom do 40 °C. Kvety sa neopatrným, alebo dlhším skladovaním znehodnocujú.

Droga

Flos, Folium, Fructus, Cortex Pruni spinosae (syn. acaciae nostralis). Má osobitný pach a slabo horkastú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje flavónové glykozidy (kamferol ad.), kyanogénny glykozid (nitrilový, hydrolyzuje v kyanovodík, benzaldehyd a cukor), v plodoch veľa trieslovín, organické kyseliny, cukor, pektín a iné látky.

Vlastnosti

Diuretikum, mierne laxans, plody adstringens.

Úžitok

Liečivá a potravinárska droga. Odvar z kvetu osoží pri zápche a tvrdej stolici, najmä u detí. Plody sú sťahujúcim prostriedkom (proti hnačke, zvonka ako kloktadlo a pod.). V surovom stave sa spracúvajú na ovocné vína, extrakty a lekváre. Odvar z kôry podporuje zníženie horúčky. Ináč kvet, listy aj plody pôsobia pri chorobách močových orgánov a napomáhajú látkovej premene.

Upozornenie

Rastlina vo váčších dávkach môže spôsobiť otravu.

Poznámka

Heteroglykozid amygdalín sa vyskytuje v horkých mandliach, ale aj v jadrách čerešni, sliviek, broskýň, marhúľ a iných plodov. Enzýmom emulzínom sa štiepi na glukózu, benzaldehyd a kyanovodík, ktorý je prudko jedovatý, ale organizmus ho v malých dávkach strávi. Kyanová skupina organických kyanidov (nitrilov) sa zúčastňuje na metabolizme ako zložka vitamínu B12 (kyanokobalamínu).