Jednoročná bylina z čeľade stavikrvovitých (Polygonaceae) s vláknitým koreňom. Má 10-50 cm dlhú poliehavú, alebo vystúpavú, článkovanú, lúčovito rozloženú stonku, porastenú listami so suchoblanitými botkami. Z pazúch listov takmer po celej dĺžke stonky vyrastajú belavé, alebo ružovkasté kvety. Plody sú nažky. Veľmi premenlivý druh, u nás sa vyskytuje vo viacerých plemenách. Kvitne od júna do októbra.
Výskyt
Rastie na voľných pôdach, popri cestách, plotoch, starých múroch a pod. ako burina.
Zber
Zbierame kvitnúcu vňať len na celkom čistých miestach. Vňať odrežeme, alebo vytrhneme aj s koreňom, ktorý môžeme odstrániť aj po usušení. Dobre očistíme a sušíme pri teplote do 45 °C v tenkých vrstvách bez obracania. Schne rýchle. Uschovávame uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Herba polygoni (Polygoni avicularis). Bez pachu, zvieravej chuti. Neoficinálna, nakupovaná.
Obsahové látky
Obsahuje triesloviny, kyselinu kremičitú (vo vode len čiastočne rozpustnú), sliz, stopy éterického oleja, vitamín C a iné látky.
Vlastnosti
Adstringens, diuretikum, hemostyptikum.
Úžitok
Osoží pri chorobách močových ústrojov (vyplavuje piesok a rozpúšťa drobné kamienky - aspoň 1 liter nesladeného odvaru vypiť cez deň po troche). S vňaťou nátržhíka husieho a s listami skorocelu kopijovitého uplatňuje sa pri katare žalúdka a čriev, spojenom s kolikovitými bolesťami a hnačkou (pri zimnici aj samostatne). Napomáha látkovej premene. Zvonku sa používa pri kožných chorobách. Súčasť kedysi chýrnej čajoviny Spiecies pectorales Rudnoensis Fraňa Madvu predpisovanej pri chorobách dýchacích ústrojov. - Treba ju dlhšie variť!
Poznámka
Z rodu stavikrv (Polygonum L.) pochádzajú i ďalšie močopudné druhy, novšie zaradené pod osobitný rod Persicaria Adans (č. rdesno) napr. Persicaria amphibia (L.) S. F. Gray syn. Polygonum amphibium L. - stavikrv obojživeiný, č. rdesno obojživelné, P. maculata (Raf.) S. F. Gray syn. Polygonum persicaria L. - s. broskyňolistý, č. r. červivec a i. Sem patrí aj Persicaria lapathifolia (L.) S. F. Gray syn. Polygonum lapathifolium L. - stavikrv štiavolistý (č. rdesno blešník), ktorému sa podľa pod názvom "biela vrbica" (vrbice bílá) pripisujú účinky pri rozpúšťaní močových kameňov.
Na preplachovanie obličiek (č. ledvin) a močových ciest osoží čajovina pozostávajúca z drog: brezové listy, vňať boráka, božieho drievka, nátržníka husieho, myšochvosta, smohly, petržlenu, prasličky, pŕhľavy, repíka, stavikrvu vtáčieho, veroniky, vresu, zádušníka, zlatobyle, kvet nechtíka, rumančeka, topoľovky (asi pol litra nesladeného odvaru piť cez deň, ak ide o vyplavovanie piesku, alebo vypudenie kamienkov, tak najmenej jeden liter a do čajoviny pridať viacej vňate prasličky, smohly a stavikrvu vtáčieho).