Your Cart

Veronika lekárska

Veronika lekárska
Veronika lekárska
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Veronica officinalis L. Ľudové názvy: veronika, rozrazil, úložník, vretienko, nádchová zelina, biela betonika

Opis

Trváca bylina z čeľade krtičníkovitých (Scrophulariaceae) krátko chlpatá, s vretenovitým koreňom. Má 10-60 cm dlhú poliehavú zakoreňujúcu sa, na konci vystúpavú stonku, protistojné, obrátenovajcovité, alebo eliptické, na okraji pílkovité, krátkostopkaté listy a priame husté klasovité strapce drobných belasofialových, niekedy aj bielych kvietkov. Plody sú tobolky. Kvitne od júna do augusta.

Výskyt

Rastie v hornatých krajoch na výslní lesov, na trávnatých stráňach, suchých lúkach, medzi krovím a pod.

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať. Odrezávame ju nad zemou, ale tak, aby sme rastlinu nevyničili. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35°C bez obracania, pričom dbáme, aby si zachovala pôvodnú farbu a aby kvety neodpadli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Herba veronicae (syn. betonicae albae). Slabo aromatická, horkastej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje triesloviny, horčinu, glykozid aukubin, stopy éterického oleja, živicu, vosk, organické kyseliny a iné látky.

Vlastnosti

Adstringens, diuretikum, diaforetikum, stomachikum, expektorans (sekretolytikum).

Úžitok

Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov (kašeľ, záduch, tuberkulóza atd.), pri zápale močových ciest, pri poruchách trávenia, povzbudzuje chuť do jedenia, podporuje potenie, zvyšuje vylučovanie hlienu i moču, napomáha látkovej premene.

Upozornenie

Nezamieňať s príbuznými, alebo podobnými druhmi. Je ich veľký počet a preto sa pred zberom musíme s rastlinou náležite oboznámiť.

Poznámka

Liečivou drogou je i vňať veroniky potočnej (VeTonica beccabunga L., č. rozrazil potoční), rudove bobovník, ktorá má vystúpavú až priamu stonku bez chĺpkov a sýtomodré kvety. Rastie na vlhkých miestach, pri prameňoch potokov, popri brehoch vôd a pod. Vňať veroniky sa uplatňuje i pri chorobách pohybových ústrojov a pod. spolu s brezovými listami, bazovým, hlohovým a lipovým kvetom, vňaťou betoniky, medovky, pŕhľavy, tužobníka, vresu, zlatobyle, vŕbovou kôrou, valeriánovým koreňom atd. v čajovine antireumatickej: za hrnček teplého, medom sladeného čaju vypiť večer pred spaním.