Your Cart

Vratič obyčajný

Vratič obyčajný
Vratič obyčajný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Tanacetum vulgare L. Ľudové názvy: vratič, ráčiš, pazderničník, cicvár, cicvor

Opis

Trváca bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s bohato rozkoreneným podzemkom. Má 50-150 cm vysoké priame, zväčša jednoduché stonky, perovito strihané listy s podlhovastokopijovitými končistými pílkovitými výkrojkami a metlinovité drobné úbory zlatožltých kvetov bez okrajových lúčikov. Plody sú nažky bez chocholca. Kvitne od júla do septembra. Rastlina je až nepríjemne silne aromatická.

Výskyt

Rastie hojne na skalnatých brehoch, popri cestách a železničných násypoch.

Zber

Zbierame kvitriúcu vňať bez hrubých spodných častí stonky, prípadne iba kvety, ktoré odrezávame v celých súboroch so stopkami, alebo len úbory so zákrovom a krátkou stopkou. Spravidla zbierame kvitnúce bylinné vŕšky a zo zvyšku stonky ešte mladé listy. Sušíme pri teplote do 30°C a uschovávame oddelene, dobre uzavreté, chránené pred svetlom a vlhkom.

Droga:

Herba, Flos, Folium tanaceti (syn. Chrysanthemi vulgaris). Má gáfrový pach a horkokorenistú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka toxický tujón), horčiny tanacetín I a II, triesloviny, organické kyseliny, živicu a iné látky.

Vlastnosti

Anthelmintikum, derivans.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve na získavanie silice. Účinkuje proti črevným parazitom [s vňaťou paliny pravej, božieho drievka, zemežlče (cintárie), saturejky (štúbrika), pŕhľavy a tekvicovými semenami]. Osoží aj pri poruchách trávenia a chorobách látkovej premeny, zvonku ako prostriedok dráždiaci kožu (do kúpeľa alebo na omývanie). Silný zápach drogy odpudzuje dotieravý hmyz. Spôsob pripravy: zápar, odvar.

Upozornenie

Jedovatá rastlina, vnútorne vo väčších dávkach spôsobuje otravu. Nebezpečná najmä ťarchavýmženám, lebo prekrvuje malú panvu. Tujón zapríčiňuje vracanie a hnačku, prípadne i poškodenie obličiek a ústrednej nervovej sústavy, takže môže nastať aj smrť ochrnutím dýchacieho centra.

Poznámka

Anthelmintický čaj pre deti si pripravíme tak, že asi 15 polámaných (rozdrvených) tekvicových semien (jadier) vhodíme do hrnčeka s vodou postavenou na varenie. Keď voda vrie, pridáme za lyžicu ostatnej zmesi, necháme chvíľu povariť, potom aspoň 5 minút postáť a precedíme. Polovicu nesladeného čaju vypiť večer pred spaním a polovicu ráno nalačno - medzitým neslobodno jesť ani piť a len pol hodiny potom raňajkovať. Pre dospelých je dvojnásobná dávka na pol litra.