Your Cart

Yzop lekársky

Yzop lekársky
Yzop lekársky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Hyssopus officinalis L. Ľudové názvy: izop

Opis

Poloker z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), 20-60 cm vysoký, husto rozkonárený, s úzkymi lesklými tuhými listami a modrofialovými, alebo červenkastými, prípadne aj žltkastobielymi rúrkovitými kvetmi. Plody sú tvrdky. Kvitne od júla do septembra. Aromatická, veľmi medonosná rastlina.

Pestovanie

Darí sa mu v ľahšej vápnitej pôde v slnečnej chránenej polohe. Rozmnožujeme ho semenami, ktoré vysievame priamo na pole, alebo predpestovaním. Vydrží na stanovišti 5-6 rokov. Keď výnos klesá, obnovíme hnojenie (v jeseni medzi riadkami), prípadne aj kultúru. Rastline občas škodia koreňokazy a hrdze, ako aj buriny, ak sme pozemok dobre neočistili.

Zber

Zbierame kvitnúcu, príp. odkvitajúcu vňať a to spravidla dva razy do roka. Zrezávame mäkké bylinné, hojne olistené, najviac 30 cm dlhé časti. Pri druhom zbere sú najcennejšie nové výhonky. Sušíme pri teplote do 35 °C (silicová droga), pozorne, aby príliš nevyschla, teda aby jej listy neopadali. Schne pomaly. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom. Môže byť aj dlhšie uskladnená. Osobitne kvalitnú drogu tvoria lístky a kvitnúce vŕšky stonky.

Droga

Herba hyssopi. Má korenistý pach a horkastú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka ketóny: pinokamfén, pinén, kamfén), triesloviny, flavónové glykozidy diosmín a hesperidín, farbivo hysopín a iné látky.

Vlastnosti

Aromatikum, antihydrotikum, expektorans, diuretikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve na získavanie silice a v likérnictve. Osoží pri zápaloch močových ciest, chronickej bronchitíde (zápale priedušiek), pri záchvatoch prieduškovej astmy (záduchu), pri bolestivej menštruácii a pod. Vnútorne i zvonka sa uplatňuje (podobne ako listy šalvie) pri častom, najmä nočnom, chorobnom potení. Je posilňujúcim nápojom starých ľudí. V domácnostiach slúži ako korenie do polievok a omáčok, alebo ako šalát. Včelám poskytuje dobrú pašu. Pridáva sa i do krmív pre dobytok.

Poznámka

Podľa literatúry sa biblický yzop nemôže stotožniť s yzopom lekárskym.