Pôvodcom choroby je pleseň (Peronospóra destructor), ktorá napadá počas vegetácie listy a kvetné cibule (obyčajne v júni). Prejavuje sa sivastými škvrnami, ktoré postupne splývajú a tmavnú. Porast cibule políha a schne. Keď choroba napadne rastliny v skoršej fáze vývoja, cibuľa sa nevyvinie. Napadnuté cibule po zbere sú nevhodné na zimné uskladnenie, lebo v krátkom období začnú hniť.
Pre rozvoj a šírenie huby najlepšie vyhovuje daždivé, hmlisté počasie a vlhké prostredie.
Aby sme zabránili rozvoju choroby, cibuľu sadíme na slnečné stanovište, nesadíme ju husto do riadkov a často okopávame. Nesejeme a nesadíme na miesta, kde sa predtým vyskytovala choroba. Osivo a sadzačka má byť zdravá, v starej sile. Pred vysádzaním zásadne nehnojíme čerstvým maštaľným hnojom a neprehnojíme ani dusíkatými minerálnymi hnojivami. Keď je sucho, porast polievame. Najvhodnejšie je ráno, lebo nie je dobré, ak rastliny zostanú cez noc vlhké. Po zbere napadnutú vňať pozbierame a spálime.
Pri vlhkom a daždivom počasí nesmieme vyčkať kým sa choroba objaví (sivé škvrny), ale už preventívne postrekujeme rastliny meďnatými a inými organickými prípravkami. Postrek opakujeme v 7 až 14-dňových intervaloch. Vhodné sú tieto prípravky: Kuprikol (0,6 až 0,7 %), Pol Kupritox 50 (0,6 %), Neroxon 50 (0,6 %), Dithane M 45 (0,2 až 0,3 %), Perozin 75 B (0,3 až 0,4 %). Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo pre lepšiu priľnavosť na listy (Citowet, Agral 90, Sandevit (0,025 %).
Pri konzumácii vňate dodržujme ochranné lehoty pri meďnatých prípravkoch 7 dní, pri ostatných 14 dní.