Your Cart

Od čoho závisí trvanlivosť cibule a cesnaku ?

Od čoho závisí trvanlivosť cibule a cesnaku ?
Od čoho závisí trvanlivosť cibule a cesnaku ?
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Cesnak je svojimi liečivými schopnosťami známy už od pradávna. Už starí Gréci, Indovia, Číňania či Rimania používali cesnak ako liek. Cesnak dezinfikuje, znižuje krvný tlak, keď je vysoký a zvyšuje, keď je nízky, posilňuje trávenie a má posiľňujúci účinok na celý organizmus. Je bohatý na vitamíny C, B1 a B2 a minerály ako vápnik, mangán, železo, zinok, fosfor či jód. Čerstvý podrvený cesnak uvoľňuje alicín, čo je látka, ktorá má silnejší účinok ako populárne antibiotiká penicilín a tetracyklín.

Pôda

Záhradkári sa často sťažujú na zlú kvalitu a nedostatočnú trvanlivosť cesnaku a cibule dopestovaných vo vlastnej záhradke. Úspech pestovania a prezimovania tejto zeleniny závisí od viacerých faktorov. Základným činiteľom je pôda. Cibuli a cesnaku najlepšie vyhovuje priepustná pôda, stredne zásobená živinami. Nesmie byť premokrená, ani čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom. Pred vysádzaním zarýľujeme do ťažkých pôd na m2 pol vedra starého, zrelého povápneného kompostu alebo Vitahumu a povrchovo zapracujeme 40 g NPK alebo Cereritu, prípadne 25 až 30 g síranu draselného a superfosfátu a 5 až 20 g síranu amónneho. Do ľahších, humóznych pôd stačia iba spomenuté priemyselné hnojivá. Cesnak a cibuľa vyžadujú mierne vápenatú pôdu, no vápniť tesne pred výsadbou sa neodporúča. Pomôcť si môžeme preosiatou omietkou, alebo mletým vápencom. Prísne dbáme na striedanie kultúr. Cibuľoviny môžu znova prísť na to isté miesto najskôr za 3 roky. Ak sa predsa len objaví chorá rastlina, vypichneme ju aj s pôdou a spálime.

Výsadbový materiál

Strúčiky cesnakuDruhým dôležitým činiteľom je zdravá sadba. Cesnak máva v zloženej cibuli 7 veľkých obvodových strúčikov a 2 až 3 vnútorné, tenšie. Na vysádzanie používame iba obvodové strúčiky. Tieto pred sadením moríme proti chorobám a škodcom v roztoku Sulky (5 %), alebo Polybaritu (3 %) asi 12 hodín. Pri časovej tiesni namáčame strúčiky v 8 % Sulke, alebo 5 % Polybarite len 3 až 4 hodiny. Vysádzame v októbri, alebo začiatkom novembra, až keď ich povrch dokonale uschne. V drsných polohách, alebo do ťažkých pôd je výhodná skoršia výsadba, prípadne aj prikrytie záhonov čečinou. Nikdy nevysádzame do mokrej pôdy. Vzdialenosť riadkov prispôsobujeme potrebe okopávania, aby sa rastliny motykou neporanili. Teda šírka 0,2 až 0,3 m a v riadku na 80 až 120 mm. Na 1 m2 pripadá asi 40 rastlín. Vysádzame do hĺbky 80 až 100 mm, v ťažkých pôdach stačí 50 až 60 mm. V apríli a máji podľa potreby polievame a podľa vzhľadu porastu aspoň 1-krát prihnojíme 1 % roztokom síranu draselného a 1-krát 1 % roztokom síranu amónneho, prípadne roztokom Cereritu (2 %). Od júna nepolievame ani neprihnojujeme. Vyrastajúce byle s pacibuľkami vylamujeme, rastú na úkor veľkosti podzemných cibúľ. Pacibuľky využívame na ozdravenie sadiva. Sejeme ich výhradne na jar. Prvý rok dorastú na veľkosť 10 až 15 mm (nemajú strúčiky), znovu ich vysadíme už v jeseni, v druhom roku vytvoria menšie cibule zložené zo strúčikov.

Zber a uskladnenie

Správny čas zberu je ďalším dôležitým činiteľom. Každý predčasný zásah znižuje kvalitu a trvanlivosť. Cesnak vyberáme, keď väčšia časť lístia zožltne. Zložená cibuľa sa nesmie rozpadať na jednotlivé strúčiky. Najvýhodnejšie je ponechať vykopaný cesnak vysušiť na slnku, ale nesmie ležať na zemi. Dosušíme ho (aj s listami) na povale, kde ostane cez jeseň. Pred zimným uložením orežeme listy 50 mm nad cibuľou. Najdlhšie vydrží v suchej aj teplejšej komore (až do júna budúceho roku). Vo vlhkej, chladnej pivnici navlhne a kazí sa. Nie každá rodina má rovnakú spotrebu cesnaku. Niektorej stačí 50, inej je málo 150 rastlín. Na každých 100 rastlín treba približne 15 zložených cibúľ (z každej po 7 strúčikov), tieto potrebujú asi 3 m2 plochy. V dobrom roku dosahujem v priemere 80 gramové cibule. Sto rastlín predstavuje až 8 kg cesnaku. V slabších rokoch je hmotnosť cibúľ polovičná.

Pestovanie cibule kuchynskej

Cibula sadzačkaCibuľa kuchynská má na pôdu a agrotechniku podobné nároky ako cesnak. Rovnako treba dodržiavať striedanie kultúr a dbať na fytohygienu. Aby cibuľa vo vegetačnom období predčasne nevyrástla do kvetu, treba cibuľku sadzačku prezimovať v suchom prostredí pri teplote okolo 20°C. Pri nižšej, alebo striedavej teplote sa až 50% cibuliek skráti vývojový cyklus o 1 rok, táto v máji až júni vybieha do kvetu. Do pôdy pripravenej ako pre cesnak, vysádzame cibuľku iba tesne pod povrch záhona. Najlepšia cibuľa narastie z cibuliek veľkých 8 až 10 mm. Upotrebiteľné sú cibuľky od 6 do 12 mm. Za priaznivého počasia vysádzame cibuľku už v marci, bežne v apríli. Veľké 15 až 20 mm cibuľky vysádzame v jeseni, alebo skoro na jar hlbšie. Spotrebujeme ich za zelena. Aj z výsadby kde pestujeme cibuľu na prezimovanie, každú druhú rastlinu vyberieme za zelena, preto ju môžeme vysádzať hustejšie. Podobne ako cesnak, aj cibuľu za sucha polievame najneskôr do júna a podobne ju podľa stavu a vzhľadu v máji prihnojujem roztokom hnojív. Cibuľa je náročná na slnko. Keď väčšine rastlín zvädnú listy, ostatné stojace ohneme nad kŕčikom a po niekoľkých dňoch vyberieme zo zeme. Sušíme podobne ako cesnak, najskôr na slnku, potom pod strechou. Dlhšie ponechanie cibule v zemi, alebo zmoknutie už suchej cibule jej uberá na trvanlivosti. Cesnak znesie bez poškodenia aj mráz, cibuli však namrznutie znižuje trvanlivosť. Vysušenú cibuľu v sieťkových vrecúškach uložíme v suchej miestnosti. Cibule sa spotrebuje až desaťkrát toľko ako cesnaku. Pre jednu rodinu stačí cibuľa, ktorá narastie z 15 kg sadzačky.