Your Cart

Pestovanie reďkvi a cvikly

Pestovanie reďkvi a cvikly
Pestovanie reďkvi a cvikly
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Na tieto druhy koreňovej zeleniny sa u nás neprávom zabúda, i keď majú veľa prednosti.
  • Pestovať ich môžeme v každej záhradke i vo vyšších polohách.
  • Nevyžadujú osobitné zariadenia a nemajú vysoké pestovateľské nároky.
  • Ich využiteľnosť počas roka je značná, ľahko sa skladujú a významne prispievajú k pravidelnej spotrebe zeleniny.
  • V preventívnej ochrane zdravia sa vysoko hodnotí ich dietetická vlastnosť.
  • Semená obidvoch druhov možno kúpiť v špecializovaných predajniach.
Hodnota reďkvi spočíva v sírnatých siliciach. Už antickí lekári starého Grécka poznali liečebné účinky reďkvi a odporúčali ju na liečenie pečene. Po konzumovaní reďkvi je žlč tekutejšia. Červené farbivo cvikly obsahuje betain, ktorý zabraňuje kôrnateniu ciev. Obidva druhy majú oprávnené postavenie v jedálnom lístku a je iba na nás, aby sme ich viac využívali.

Pestovanie reďkvi

Kultivar reďkvi Kulatá černá sa v našich podmienkach vysieva v druhej polovici júla, ako druhá plodina napr. po hrachu, šaláte, špenáte, kalerábe a ďalších skorých hlúbovinách. Vysievame ju do riadkov širokých 25 - 30 cm. Po prejednotení má byť vzdialenosť rastlín 10 - 15 cm. Hĺbka výsevu sa riadi vlhkosťou pôdy, pohybuje sa okolo 1 cm. Na štvorcový meter treba 1,5 g osiva. Aby osivo rovnomerne vzišlo, po vysiatí ho dobre zavlažíme. V letnom období je pre kultúru nebezpečný výskyt škodcov drobčíkov. Časté denné zavlažovanie škodcov odpudzuje a podporuje rast rastlín. Účinným prostriedkom na ochranu proti drobčíkom je prípravok Actelic, ktorý možno kúpiť v sprayovom balení. Mladé rastlinky po vyjednotení možno prihnojiť 50 g Cereritu na 1 m2. Koncom septembra až v októbri si zabezpečíme spoľahlivý zber guľovito sploštených buliev s priemerom 5 -8 cm. Povrch reďkvi je čierny, slabo korkovitý, dužina biela. Úroda z 1 m2 je 1,5 -3 kg. Vňať zrezávame nakrátko. Keď chceme reďkev skladovať, zberáme ju najneskôr pred príchodom mrazov.

Skladovanie reďkvi

Buľvy zakladáme do piesku, zeminy, do hlbokého pareniska, alebo do vetraného studeného skladu. Najvhodnejšia teplota na skladovanie je 0 až 2 °C. Pri tejto teplote možno uložiť reďkev i do fóliového vreca, ktoré úplne neuzatvoríme. Reďkev postupne konzumujeme až do marca, apríla. Konzumuje sa surová, mierne osolená. Dá sa z nej pripraviť i šalát.

Pestovanie cvikly

Pôdu vyžaduje dobre pripravenú, bez burín. Nehnojíme ju nikdy maštaľným hnojom, ale používame dobre rozložený, humózny kompost ktorý rozhodíme pred výsevom v dávke 3 - 5 kg na 1 m2. Prihnojujeme dávkou Cereritu alebo NPK asi 2 týždne pred vysiatím (100 - 150 g na 1 m2). Klbôčka cvikly obsahujú asi 4 - 6 semien. Vysievame ich do hĺbky 3 cm, v riadku 3 cm od seba, do riadkov vzdialených 30 cm. Klíči pri teplote 10 °C asi 10 dni. Po vzídení treba ihneď okopať a vyjednotiť na 6 - 8 cm. Po vyjednotení prihnojíme liadkom v dávke 30 g na 1 m2. Pre skorý zber vysievame cviklu v apríli a na skladovanie v júni. Pri zbere sa vyžaduje intenzívne červené vyfarbenie buliev. Z mladých listov možno pripraviť výborný špenát prípadne v kombinácii s inými šalátovými zeleninami chutné šaláty. Skladovanie cvikly Buľvy na skladovanie zberáme pred príchodom mrazov. Ukladáme ich v chladnej pivnici, v hlbokom parenisku, uložené v piesku, prípadne vo fóliovom neuzavretom vreci, najlepšie pri teplote 0 °C a pri 95 % relatívnej vlhkosti vzduchu. Pred kuchynskou úpravou cviklu umyjeme, varíme v slanej vode. Po uvarení a vychladnutí sa ľahko čistí, krája a strúha. Na varenie vyberáme približne rovnako veľké buľvy, aby sa uvarili v rovnakom čase. Dĺžka varenia je od 3/4 hodiny do 2 hodín, podľa veľkosti buliev. Cviklu možno i piecť. Mladé buľvy sú vhodné i na úpravu šalátu v surovom stave.