Your Cart

Paprika pod fóliou

Paprika pod fóliou
Paprika pod fóliou
0,00€
Bez DPH: 0,00€
V súčasnom období má záhradkár oveľa lepšie podmienky na dopestovanie vysokej úrody plodov. Predovšetkým sa u nás rozšíril sortiment výkonných kultivarov a zaviedla nová agrotechnika. Okrem tradičného pestovania na záhone nám použitie fólií v praxi umožnilo zintenzívniť kultúru a jej pestovanie. Pod fóliovými krytmi môžeme dopestovať skoré plody. Jedným z rozhodujúcich činiteľov na dopestovanie vysokej úrody plodov je správna voľba kultivaru. Pestovatelia ktorí sú odkázaní na zakúpenie priesady sú v určitej nevýhode, lebo nevedia, aký kultivar dostanú. Úroda potom nezodpovedá vynaloženému úsiliu. Na rýchlenie pod sklom, alebo pod fóliami máme vynikajúcu odrodu PCR. Jediná z nášho sortimentu netrpí pri tejto agrotechnike fyziologickou hnilobou plodov. Je skorá a najúrodnejšia. Má svetlozelené, veľké plody, vynikajúcu chuť s pálivou placentou. Na skoré poľné pestovanie je určená Erekta. Má menšie plody žltozelenej farby. Vyžaduje veľmi dobrú agrotechniku. V opačnom prípade dáva drobné plody. Podobný, o niečo neskorší je kultivar Ambra. Veľké a tvarovo ušľachtilé plody žltozelenej farby má Citrina. Je hrubostenná a poloskorá. Druhým najúrodnejším kultivarom pre zber v technickej zrelosti je Jubilantka. Má veľké, zelené, kónické a hrubostenné plody. Je poloskorá. Najúrodnejším kultivarom je Granát. Má najväčšie plody tmavozelenej farby. V priaznivých rokoch dáva reprezentačné červené plody. Len na botanickú zrelosť je určený kultivar Karmen. Rubin je neskorší kultivar a preto je náročný na teplo. Prvé plody majú steny hrubšie ako 10 mm. Rajčiakové plody má kultivar Frukta. Priesady spod fólie vysádzame po 22. apríli, na voľný záhon v druhej polovici marca. Pre vlastné pestovanie je veľmi dôležitá príprava pôdy. Je samozrejmé, že organické hnojenie a zarýľovanie maštaľného hnoja alebo kompostu sme urobili na jeseň. Pred výsadbou pôdu skypríme a zapravíme kombinované hnojivá (100 g na m2). Vysádzame do jamiek na vzdialenosť 50 x 30 cm po 1 rastline, alebo 50 x 40 - 50 cm po 2 rastlinách. Ak ponechávame fóliu na konštrukcii celú zimu, skoro na jar pôdu výdatne zavlažíme. Pri nastielaní rešpektujeme niekoľko zásad:
  • Pôdu skypríme a pohnojíme.
  • Okraje fólie zahrnieme zemou.
  • V mieste výsadby fóliu rozrežeme a vysádzame priesadu.
  • Používame čiernu, alebo svetlú fóliu. Čierna bráni rastu buriny.
  • Rastlinky asi za 2 -3 týždne po výsadbe pohnojíme v okolí otvoru liadkom. Hnojenie môžeme opakovať jedenkrát za 2 týždne.
  • Pod fóliou prihnojujeme opatrnejšie.
Niekedy napriek primeranému liadkovaniu a pravidelnej zálievke teplou vodou niektoré rastlinky nasadia jeden až tri plody a prestanú sa zmladzovať t. j. tvoriť nové výhonky. Tu je potrebný zásah pestovateľa. Plody musíme čo najskôr otrhať a tým rastlinky prinútime rásť. Z chorôb sa najviac vyskytujú virózy. Vytvárajú žltozelené škvrny na listoch, alebo spôsobujú zasychanie vegetačných vrcholkov. Napadnuté rastlinky čo najskôr odstránime z porastu, aby sa choroba neprenášala na zdravé. Rastlinky, ktoré sú vyvrátené vetrom alebo veľkou násadou plodov, odporúčame priviazať ku kolíku. Pri zbere prihliadneme na požiadavky jednotlivých kultivarov. Žlté a žltozelené kultivary konzumujeme skoršie, lebo takéto plody nemajú horkú chuť. Horkú chuť majú zelené kultivary, preto ich zberám až v botanickej zrelosti. Veľkosť plodov je podmienená geneticky a niektoré kultivary dosahujú maximálne dĺžku 8 cm a iné aj 16 cm. Veľkoplodé kultivary dosiahnu dĺžku plodov skôr, ako sa v nich vytvoria aromatické látky. Preto upozorňujeme na odrodové vlastnosti, aby nedochádzalo k skorým zberom.