Your Cart

Oporné konštrukcie pre uhorky

Oporné konštrukcie pre uhorky
Oporné konštrukcie pre uhorky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
V záhradke už tri roky pestujem uhorky na špagátovej opornej konštrukcii. Tento spôsob pestovania sa mi osvedčil najmä pre:
  • Zdravý rast rastlín.
  • Bezburinný porast.
  • Účinnejšiu ochranu proti chorobám a škodcom.
  • Čistotu plodov a prehľadnosť pri zbere.
  • Možnosť pestovania medziplodiny.
Ako medziplodinu pestujem cibuľu. Možno však pestovať aj iné skoré zeleniny, ako šalát reďkovku, prípadne skorý kaleráb a pod.

Postup pestovania

Pôdu v jeseni hlboko porýľujem a cez zimu nechám v hrubej brázde. Vzhľadom na pestovanie cibule v medziradoch nepoužívam maštaľný hnoj, ale kompost. Na jar po obschnutí povrch urovnám hrabľami, aby sa uchovala zimná vlaha. Po 3-4 dňoch celú plochu plytko prekopem, pričom zapracujem priemyselné hnojivá a opäť pohrabem. Pred výsadbou si vyznačím rady pre uhorky a medziplodinu. Spon pre uhorky je 100 cm x 20 cm, pre cibuľu sadzačku dvojriadok 20 x 8-10 cm. Medzi radom uhoriek a prvým radom cibule je 40 cm široký priestor, ktorý do zberu cibule slúži ako chodník. Sadzačku vysádzam podľa daných podmienok - začiatkom apríla. Uhorky sejem koncom apríla, aby rastliny vzchádzali až po neskorých jarných mrazoch, po dve semená v radoch na vzdialenosť 20-25 cm. V záhradke mám ťažšiu pôdu, preto výsev ale aj vysadenú sadzačku zasypávam preosiatym kompostom. Pestujem hlavne kultivar Parifin, ktorý má zdravý rast a vytvára bohatú násadu plodov. Po vzídení ponechávam iba jednu rastlinu, valné miesta buď podsievam, alebo podsádzam rastlinami z jednotenia. Jednotím celú plochu a súčasne prekyprím.

Oporná konštrukcia

  • Nosné stĺpiky z dreva, alebo železných rúrok ukončené vidlicou. Dĺžka stĺpikov je 220 -230 cm (25-30 cm upevním v zemi)
  • Vodovodná, alebo iná rúrka o priemere 3/4 -1/1 cóla, prípadne drevená tyč - konopný, alebo iný dostatočne silný špagát.
Množstvo materiálu závisí od rozsahu pestovania a od použitého materiálu. Napríklad pre vodovodnú rúrku o priemere 3/4 cóla a dlhú 6 m stačia 2 stĺpiky. Ak máme rúrku tenšiu, dávame viac stĺpikov na kratšiu vzdialenosť, aby sa nám pri zaťažení neprehýbala. Konštrukciu budujem buď pred sejbou uhoriek, najneskôr však do štádia druhého listu. Prvý nosný stĺpik zatlčiem kolmo na konci radu, druhý umiestnim v rade podľa dĺžky rúrky, ktorú mám k dispozícii. Do vidlice stĺpika položím rúrku, ktorá je 180-200 cm vysoko a je viac-menej vo vodorovnej polohe. Keď uhorky vytvoria 3-4 listy, začínam s ich vedením. Jeden koniec špagátu priviažem voľne pod prvým listom tak, aby rastlina nebola priškrtená. Druhý koniec priviažem na rúrku umiestnenú na stĺpikoch. Rastlinu potom obtáčam okolo špagátu, podľa intenzity rastu aspoň raz týždenne (neskôr súčasne pri zbere). Obtáčanie je dôležité, ináč sa rastliny odkláňajú a prevísajú k zemi. Bočné výhonky buď zaštipujem za druhým listom, alebo bez zaštipnutia obtáčam. Keď rastliny prerastú ponad konštrukciu, nezaštipujem, iba ich prehnem, späť ponad rúrku. V smere prevládajúcich vetrov volíme smer radu. Proti prípadnému vytrhávaniu rastlín vetrom môžeme medzi stĺpikmi natiahnuť vodorovne špagát vo výške 10 cm, na ktorý priviažeme zvislé špagáty. Ošetrovanie uhoriek i medziplodiny sa inak nelíši od bežného pestovania. Taktiež hnojenie, zavlažovanie a ochrana proti chorobám a škodcom je v podstate rovnaká.

Zber medziplodiny

Cibuľu zberám podľa potreby ako zelenačku, zvyšok nechávam dorásť. Po zalomení v krčku ju pozberám a usuším na suchom mieste. Ostatné medziplodiny zberám podľa dorastania do konzumnej zrelosti. Ich zber sa končí na začiatku zberu uhoriek. Po zbere medziplodiny zvyšky rastlín zakompostujem, pôdu prekyprím a čiastočne nahrniem ku koreňom rastlín.

Zber uhoriek

Podľa účelu pestovania - šalátové i nakladačky zberám postupne. Týmto spôsobom si dopestujem na pomerne malej ploche dostatok uhoriek na priamy konzum i na zimné uskladnenie (konzervovanie). Naviac ešte získam úrodu medziplodiny. V jeseni konštrukciu rozoberiem, pretože uhorky pestujem na jednom mieste iba jeden rok. Tým, ktorí sa rozhodli pestovať uhorky takýmto spôsobom, prajem veľa úspechov a bohatú úrodu.